Defektní inženýrství 2D materiálů může přinést revoluci nejen v heterogenní katalýze

21. 01. 2025

Pokroky v oblasti hybridních porézních materiálů a defektního inženýrství, které jsou příslibem pro řadu elektrochemických a katalytických aplikací, představil v těchto dnech členům Materials-Envi Lab Centra nanotechnologií Yayaramulu Kolleboyina z  Indian Institute of Technology Jammu. Zaměřil se zejména na kovové organické sítě (MOFs) a hybridní dvourozměrné porézní materiály, které kombinují MOFs s robustními dvourozměrnými materiály.

„Cílem bylo představit nedávné pokroky v této oblasti se zaměřením na strategie syntézy, precizní manipulaci a vylepšené funkce nových materiálů pro heterogenní katalýzu a separaci vzácných plynů. Samozřejmě jsem nemohl pominout výzvy, které před námi stojí, a nastínil jsem perspektivy jejich budoucího využití,“ uvedl Kolleboyina.

Defektní inženýrství, které bylo jedním z hlavních témat prezentace, spočívá v cíleném zavádění defektů do struktury materiálů. To může vést k vytvoření nových aktivních míst, zvýšení plochy povrchu, porozity a zlepšení celkové účinnosti materiálů, což je pro heterogenní katalýzu a separaci vzácných plynů klíčové. Vědec, který působil rovněž na Univerzitě Palackého v Olomouci, v závěru prezentace vyzdvihl význam mezinárodní spolupráce a interdisciplinárního přístupu v materiálovém výzkumu.