Projekt REFRESH a jeho živé laboratoře navštívili ve středu zástupci slovenského Ministerstva investíc, regionálního rozvoja a informatizácie, kteří se zaměřují na aktivity financované z Fondu spravedlivé transformace. Cílem bylo vyměnit si zkušenosti a případně získat podněty, které budou moci zahraniční kolegové využít při přípravě jejich výzev.
Projekt REFRESH na VŠB-TUO byl jednou ze zastávek během třídenní návštěvy slovenské delegace. „Cílem byla výměna zkušeností a představení příkladů dobré praxe. REFRESH jsme nabídli proto, že se jedná o největší a nejkomplexnější projekt v Moravskoslezském kraji,“ uvedla Markéta Benešová z Ministerstva životního prostředí ČR, které návštěvu organizovalo.
„Cílem projektu je propojit univerzity s byznysem, abychom transformovali region a vytvořili zde nový inovační ekosystém. Projekt je pro nás velkou výzvou a klíčovým nástrojem pro naplnění strategické vize Smaragd pro transformaci Moravskoslezského kraje na chytrý a zelený. Je potěšitelné, že v této vizi nejsme sami a počet spolupracujících projektů se zvyšuje,“ řekl v úvodu ředitel REFRESH a prorektor VŠB-TUO Igor Ivan.
Princip živých laboratoří, na nichž REFRESH staví, představil hostům vědecký ředitel Materials & Environment Lab Radek Zbořil z Centra nanotechnologií CEET. „V živých laboratořích jsou od počátku v pravidelné interakci vědci, studenti, zástupci firem i veřejné správy, kteří reagují na aktuální potřeby regionu s cílem nabídnout konkrétní řešení. Velkorysou finanční podporu, které si velmi vážíme, chceme využít pro výzkum, který skončí v praxi,“ objasnil Zbořil.
Právě propojení vědců s firmami ocenili i slovenští kolegové. „Návštěva splnila naše očekávání a byla pro nás velmi přínosná, jelikož na září tohoto roku připravujeme výzvu zaměřenou na vědu, výzkum a inovace. I my ji chceme nastavit tak, aby propojila vysoké školy, vědu a výzkum a soukromé firmy v procesu dekarbonizace,“ uvedl generální ředitel sekce regionálního rozvoje Ministerstva investíc, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Matej Puzder.
Jednou ze zastávek na VŠB-TUO byl rovněž inovační polygon CEETe – Centrum energetických a environmetálních technologií – Explorer. „CEEte je předskokan projektu REFRESH a je s ním úzce propojený. Řešíme zde hlavní úkol Energy Lab projektu REFRESH, tedy vývoj nových metod a technologií pro dekarbonizaci a jejich rychlé zavedení do praxe,“ upozornil vědecký ředitel Energy Lab a ředitel CEET Stanislav Mišák.
Hlavní úkoly Industry 4.0 & Automotive Lab představil spolu s dalšími kolegy její vědecký ředitel Petr Šimoník z Fakulty elektrotechniky a informatiky. Hosté si prohlédli špičkově vybavenou laboratoř Smart Factory, která je určená pro výuku, demonstraci, testování a výzkum technologií využívaných pro digitalizaci průmyslu, a seznámili se i s aktivitami Mobility Lab na FEI. „V rámci projektu neinvestujeme do výstavby budov, ale do lidí. Rozšiřujeme naše týmy o excelentní vědce, ale naším úkolem je získat i další projekty pro zajištění udržitelnosti,“ doplnil Šimoník.
Projekt REFRESH odstartoval aktivity již v roce 2022. Potvrzení o získání dotace ve výši 2,5 miliardy korun obdržel letos v únoru. Díky ní se stal největším projektem v historii VŠB-TUO. Partnery projektu je Ostravská univerzita, Moravskoslezské inovační centrum a Fraunhoferova společnost.