Hojnou účast měli výzkumníci z VŠB-TUO na 16. ročníku konference Nanocon, která se od 15. do 17. října uskutečnila v Brně. Odborným garantem mezinárodního setkání byl již tradičně Radek Zbořil, vedoucí Materials Envi Lab (MEL) v Centru nanotechnologií CEET. Mezi zvanými řečníky byl držitel prestižního grantu ERA Chairs EBEAM Mark Rümmeli, o environmentálních aplikacích v jedné ze sekcí hovořil Jacky Advani z MEL. Svými znalostmi a podněty v programu přispěli i další vědci VŠB-TUO, kteří se ve značné míře zapojili rovněž do posterové sekce.
„I v letošním roce jsme na konferenci měli špičkové plenární řečníky. S odborníkem na nanotoxikologický výzkum Bengtem Fadeelem z Karolinska Institutet, který se zaměřuje na objasnění mechanismů toxicity nanomateriálů a zejména studium jejich účinků na imunitní systém, spolupracujeme na vývoji materiálů s protinádorovou aktivitou. Velkým přínosem bylo rovněž vystoupení Ivána Mora-Seró ze španělské Universitat Jaume, jenž se zaměřuje na nové koncepty fotovoltaické konverze a emise světla. I to je téma, kterému se v našich týmech věnujeme, mimo jiné i v rámci projektu REFRESH. Proto jsem rád, že konference se za VŠB-TUO zúčastnilo 21 zástupců, což bylo nejvíce ze všech tuzemských vysokých škol. Akce je totiž skvělým místem pro sdílení znalostí a začínající výzkumníci včetně studentů zde mohou získat řadu nových informací a inspirací pro vlastní výzkum,“ uvedl Zbořil.
Konference letos měla přes 200 účastníků. Zaznělo na ní 81 přednášek a v posterové sekci bylo 108 posterů. Zvanou přednášku s názvem Towards Atom Precise Synthesis and Engineering with Electron Microscopes pronesl v sekci Pokročilé metody přípravy a charakterizace nanosystémů Mark Rümmeli z Institutu environmentálních technologií CEET. Program byl rozdělen do pěti přednáškových sekcí, součástí konference byl také workshop velké výzkumné infrastruktury NanoEnviCz a poprvé také Czech-Taiwanese Symposium.
Mezinárodní konferenci Nanocon pořádá společnost TANGER a Česká společnost pro nové materiály a technologie. Jde o první konferenci v ČR, která se zaměřila na nanomateriály a představuje jejich výzkum, aplikace, ale i možný vliv na životní prostředí. Od roku 2009 byli mezi zvanými řečníky špičkoví vědci světového formátu včetně nositele Nobelovy ceny za chemii Louise E. Bruse z Columbia University či Michaela Grätzela z EPFL v Lausanne.