Ocenění za nejlepší vědecko-výzkumné výsledky v podobě symbolického šeku na jeden milion korun získal dnes na slavnostním zasedání Vědecké rady VŠB – Technické univerzity Ostrava Aristeidis Bakandritsos z Centra nanotechnologií CEET. Univerzita tak špičkového vědce ocenila za získání mezinárodního projektu MERGE pro přeměnu biomasy na zelená paliva, kterého se kromě VŠB-TUO účastní partneři ze špičkových pracovišť v Nizozemsku, Itálii a Řecku. Evropská unie projekt podpořila částkou 1,5 milionu eur.
Cílem tříletého projektu z programu Horizon Europe je vývoj ekologicky šetrných, snadno recyklovatelných, cenově příznivých a účinných atomárních katalyzátorů pro přeměnu odpadní biomasy na „zelené“ chemikálie a biopaliva. Pod vedením VŠB-TUO sdružuje vědce z italské Politecnico di Milano, nizozemské Rijksuniversiteit Gröningen a odborníky z poradenské společnosti Q-PLAN International Advisors PC v Řecku. Chemik Bakandritsos, který přišel na VŠB-TUO díky projektu REFRESH, mezinárodní projekt MERGE koordinuje.
„Cenou jsem nesmírně poctěn a potěšen. Má pro mě hluboký význam, protože oceňuje tvrdou práci a nasazení, které byly investovány do výzkumu a získání financí pro naši univerzitu. Tato cena patří mnoha kolegům, se kterými spolupracuji na společných cílech a výsledcích, včetně tohoto projektu. Je také obrovským povzbuzením v náročné práci, a to nejen pro mě, ale všechny vědce na VŠB-TUO. Může je motivovat, aby nepolevovali ve snaze o zvýšení excelence. Jsem vděčný vedení VŠB-TUO za neochvějnou podporu a kolegům a partnerům, kteří tuto cestu sdílejí se mnou. Těším se na průlomy, kterých dosáhneme v následujících letech. Společně můžeme pokročit k zelenější budoucnosti,“ komentoval zisk ocenění Bakandritsos.
Informace o ocenění Aristeidise Bakandritsose udělala radost vedoucímu Materials-Envi Lab Radku Zbořilovi. Právě v ní, stejně jako v živé laboratoři Materials & Environment Lab projektu REFRESH chemik původem z Řecka působí.
„Doktor Bakandritsos patří bezesporu k nejlepším materiálovým vědcům v Evropě. Je to již druhý evropský projekt, který přinesl v krátké době na VŠB-TUO. Tentokrát ovšem řídí široký evropský tým. Díky prestižnímu projektu mohou nejen vzniknout nové udržitelné technologie s uplatněním v chemii či zelené energetice, ale současně získáváme přístup k některým unikátním technikám využívajícím například synchrotronové urychlovače rtg-záření,“ uvedl Zbořil.
Na slavnostním zasedání byly předány rovněž dekrety novým docentům, diplomy absolventům doktorských studijních programů, absolventům studia Master of Business Administration a byli oceněni nejlepší vědecko–výzkumní pracovníci.