Vedoucí MEL přispěl svými podněty na konferenci Česko na křižovatce

17. 04. 2025

Konference Česko na křižovatce, na níž v Praze 16. dubna politici i zástupci podnikatelských a zaměstnavatelských institucí debatovali o rozvoji české ekonomiky, se zúčastnil také vedoucí Materials-Envi Lab Radek Zbořil. Kromě zhodnocení stávajícího stavu přišel i s návrhy na jeho řešení.

Profesor Zbořil vystupoval v diskuzním panelu, jehož se účastnil také náměstek ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Doleček, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Petr Jonák a předsedkyně Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory ČR Eva Karásková. Mimo jiné zmiňoval i takzvaný Evropský paradox, kdy EU je sice globálním lídrem v oblasti vědecké produkce a má na svém kontě téměř čtvrtinu všech vysoce kvalitních vědeckých publikací, ale stále zaostává ve valorizaci těchto výsledků a v jejich přenosu do praxe.

„Ten problém má kvantitativní i kvalitativní rozměr. Pokud se podíváme na země, které nejvíce investují do vědy a výzkumu, například Izrael, Jižní Korea, USA či Japonsko, jsou to současně jednoznační lídři v oblasti transferu technologií a valorizace výsledků vědy a výzkumu. Všechny výše uvedené země investují do vědy a výzkumu přes tři procenta HDP, Izrael dokonce přes pět procent. Česká republika je s 1,8 procenta dokonce pod průměrem evropské sedmadvacítky, který činí 2,2 procenta,“ uvedl Zbořil.

Zbořil upozornil, že i přes masivní investice do vědy v ČR od roku 2027 a vybudování unikátní infrastruktury Česko stále zaostává ve valorizaci výzkumu za většinou evropských zemí. Jednou z příčin je podle něj fragmentace vědy a výzkumu v České republice, kde máme přes 50 ústavů Akademie věd ČR a 26 veřejných vysokých škol. Oproti tomu Izrael se stejným počtem obyvatel má pouze devět univerzit, které se zaměřují na výzkum a vývoj a generují obrovské příjmy z komercializace. Izrael navíc našel cestu, jak překonat známé „údolí smrti“ v oblasti transferu technologií, přičemž se soustředil především na komercializaci excelentních výsledků VaV.

„Jak jsem uvedl na konferenci, vidím tři klíčové nástroje, které by mohly vést ke zlepšení situace. Prvním z nich je vznik platformy, která by podpořila disruptivní inovace v českém firemním a výzkumném prostředí s předpokládaným simultánním vkladem státu a firem do výzkumu a vývoje. Mohla by to být alternativa k programům TA ČR a MPO. Za druhý nástroj považuje podporu vzniku profesionálních společností zaměřených na komercializaci VaV, kdy transfer technologií provádějí lidé, kteří mu skutečně rozumí. V neposlední řadě by měl vzniknout systém daňových úlev a pobídek pro firmy realizující výzkum a vývoj, který v tuzemsku výrazně chybí,“ řekl Zbořil. 

Konferenci zahájil premiér Petr Fiala diskuzí s podnikateli o pozici Česka v evropské ekonomice a opatřeních vlády. Nechyběli ani ministři vlády, prezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Zajíček, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj a další významní aktéři veřejné i soukromé sféry. Více informací je dostupných na https://www.ceskonakrizovatce.cz/.