S cílem představit vybrané výzkumné aktivity a vědce zapojené do projektu REFRESH se dnes uskutečnil workshop Materials & Environment Lab (MEL), jedné ze čtyř živých laboratoří projektu. Vedle stávajících klíčových vědců prezentovaly svůj průzkum i nové posily, které na VŠB-TUO díky projektu REFRESH přišly z prestižních zahraničních pracovišť, a stranou nezůstali ani mladí vědci.
„Jsem rád, že se nám podařilo vytvořit v rámci MEL fungující systém, kdy špičkové seniorní vědce doplňují perspektivní mladí výzkumníci. Již nyní se můžeme pochlubit významnými výsledky, a to jak ve vývoji jednoduchých, levných a snadno recyklovatelných katalyzátorů pro výrobní procesy v řadě průmyslových odvětví, v oblasti přípravy nové generace materiálů pro environmentální technologie, či objevem atomárních antibiotik, která dokáží čelit bakteriální rezistenci,“ řekl vedoucí MEL a vědecký ředitel Centra nanotechnologií Radek Zbořil.
Na workshopu nechyběla velká jména tuzemské i zahraniční vědy. Mimo jiné na něm vystoupil držitel ocenění Česká hlava a Schrödingerovy medaile v oblasti výpočetních věd Pavel Hobza, který se věnoval svému celoživotnímu tématu – nekovalentním interakcím, tentokrát s akcentem na jejich využití v materiálovém výzkumu. Chemik Aristeidis Bakandritsos, řešitel několika evropských projektů včetně MERGE a GLAS-A-Fuel na VŠB-TUO, představil možnosti při vývoji nízkorozměrných materiálů pro energetické, environmentální a medicínské aplikace. Své prezentace přednesli také další vědci, kteří se do Ostravy přesunuli z prestižních ústavů v Německu. Autor tří prací v časopise Science, doc. Jagadeesh Rajenahally, který působil také v Leibniz Institute for Catalysis, hovořil o katalýze pro udržitelnou a cirkulární chemii. Do prezentací a vědeckých diskuzí se zapojili například i Indrajit Ghosh, odborník na fotoredoxní katalýzu, autor několika přelomových publikací v časopisech Science a Nature, jenž dosud působil na University of Regensburg, a Yazhou Zhou, který do MEL přichází z Max Planck Institute for Polymer Research v německém Mainzu. Své výsledky v oblasti aditivní výroby a kompozitních materiálů představil také Nabeel Maqsood, který se na VŠB-TUO přesouvá z litevské Kaunas University of Technology.
Vysoká míra internacionalizace v MEL a příchod řady špičkových zahraničních vědců potěšil i ředitele REFRESH a prorektora VŠB-TUO Igora Ivana. „V současné době se REFRESH nachází ve druhé třetině. Při nedávné prvotní bilanci jsme mohli s radostí konstatovat, že se nám už podařilo získat řadu špičkových vědců a dosáhnout skvělých výsledků. Musíme se však soustředit nejen na řešení projektu, ale také na období, které přijde po něm. Potřebujeme zajistit podmínky pro pokračování práce našich špičkových vědců i po skončení projektu REFRESH a dále přispívat k transformaci Moravskoslezského kraje,“ řekl na workshopu Ivan.
Materials & Environment Lab se zaměřuje zejména na vývoj materiálů pomocí atomárního inženýrství. Multidisciplinární výzkum a vývoj zahrnuje výpočetní design nových materiálů s využitím superpočítačového zázemí na VŠB-TUO, „atomární výrobu“ šitých na míru konkrétním aplikacím i komplexní charakterizaci pomocí nejmodernějších analytických a mikroskopických nástrojů. Vyvinuté materiály nachází uplatnění zejména v zelené energetice pro udržitelní ukládání a konverzi energie, v environmentálních technologiích, především pro pokročilé čištění vod, biomedicíně nebo při vývoji nových katalyzátorů v moderní chemii a farmacii.
Celá fotogalerie: https://mel.vsb.cz/photogallery/workshop-materials-environment-lab-listopad-2024/